ProtoLab II – warsztat techniczny już otwarty

Politechnika Gdańska I 02.02.2021 r.

Do dyspozycji użytkowników oddana została ostatnia z trzech prototypowni – Protolab II. Kompleksowo wyposażony warsztat techniczny znajduje się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Studenci, dyplomanci, uczestnicy projektu e-Pionier oraz kadra naukowa Politechniki Gdańskiej może korzystać z warsztatu bezpłatnie.

ProtoLab II jest częścią inicjatywy Space4makers w GPNT, gdzie na powierzchni 400 m kw powstała przestrzeń do prototypowania dedykowana dla startupów, innowacyjnych przedsiębiorstw oraz wynalazców. Warsztat wyposażony został w wielkogabarytowe maszyny do obróbki drewna i metalu, jak ploter CNC, tokarko-frezarka, prasa ręczna. Do dyspozycji użytkowników jest też stanowisko do druku 3D oraz zaplecze w postaci elektronarzędzi.

Dostęp do ProtoLab II możliwy jest, podobnie jak w pozostałych prototypowniach, przez całą dobę i przez siedem dni w tygodniu, po uprzednim zarejestrowaniu się i otrzymaniu karty dostępu.

Przestrzeń oraz jej wyposażenie stanowi uzupełnienie dwóch pozostałych ProtoLabów i daje możliwość opracowania i wykonania dowolnego prototypu.

Laboratorium powstało w ramach projektu „e-Pionier II – Wsparcie inwestorów z branży ICT szansą na rozwój potencjału uzdolnionych programistów”, realizowanego przez spółkę celową Politechniki Gdańskiej Excento.

Więcej informacji na temat zasad korzystania z przestrzeni można znaleźć na stronie ProtoLab.

Przypomnijmy, że w połowie stycznia do użytku oddany został ProtoLab III – przestrzeń wyposażona w wysokiej klasy sprzęt do prototypowania dla studentów i pracowników naukowych PG, stworzona we współpracy spółki celowej PG Excento z Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. W laboratorium realizowane będą inicjatywy m.in. z zakresu technologii kosmicznych i technologii rozszerzonej rzeczywistości (VR).

Pierwszy ProtoLab powstał w 2018 r. w budynku Centrum Obsługi Technicznej PG [nr 65 na mapie kampusu] i był jednocześnie pierwszą całodobową prototypownią na Pomorzu. Laboratorium oferuje możliwość testowania rozwiązań z branży technologii informacyjno-komunikacyjnych ICT. Prototypownia została wyposażona w różnego rodzaju urządzenia, m.in. oscyloskopy, generatory, mierniki obciążenia oraz oprogramowanie. Są też stanowiska lutownicze, narzędzia oraz drukarki 3D.

Przewiń do góry