Powstanie druga część prototypowni Protolab w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym

Spółka celowa Politechniki Gdańskiej Excento sp. z o. o. oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o. o. podpisały umowę o współpracy, na mocy której w Gdańskim Parku Naukowo–Technologicznym powstanie prototypownia Protolab II.

Rozbudowując Protolab we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną współtworzymy ekosystem przyjazny dla rozwoju nowych technologii i autorskich projektów inżynierskich. Laboratorium Protolab II będzie miało charakter kompleksowo wyposażonego warsztatu technicznego, umożliwiającego konstrukcję prototypów z wykorzystaniem obróbki drewna oraz metali, jak również druku 3D – tłumaczy Krzysztof Malicki Prezes Spółki Excento.

Jednym z głównych założeń funkcjonowania Protolabu jest jego całodobowa dostępność dla użytkowników, tak będzie również w przypadku przestrzeni w GPNT. Po rejestracji z laboratorium korzystać będą mogli m.in. studenci i pracownicy naukowi Politechniki Gdańskiej oraz członkowie zespołów interdyscyplinarnych biorących udział w projekcie e-Pionier, prowadzonym przez spółkę Excento.

Wyposażenie Protolabu II w GPNT jest finansowane z programu e-Pionier II i będzie stanowić uzupełnienie do sprzętu dostępnego w pierwszym Protolabie zlokalizowanym na terenie Politechniki Gdańskiej. Wśród sprzętów znajdą się w nim m.in.: tokarka, frezarki, przecinarki czy drukarka FDM. Wykorzystując możliwości obydwu laboratoriów użytkownicy będą mogli samodzielnie np. najpierw stworzyć podzespoły, a następnie skonstruować prototyp robota. Drugi Protolab zgodnie z planem ma zostać uruchomiony w czwartym kwartale 2020 r.  

Protolab II będzie jednocześnie częścią przestrzeni „Spacemaker”, która powstaje w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. – Spacemaker to nowe miejsce tworzone dla startupów, innowacyjnych przedsiębiorstw i wynalazców, którzy będą mogli realizować swoje nieszablonowe pomysły na powierzchni 400 m2. Przestrzeń zostanie podzielona na kilka części, w tym Protolab II, a także Digital Innovation Hub związany z Przemysłem 4.0, realizowany przez firmę VoiceLab we współpracy ze Stowarzyszeniem Robotyków Skalp oraz boxy, w których innowatorzy będą mogli prowadzić część swoich indywidualnych prac nad prototypami – tłumaczy Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

W najbliższych miesiącach spółka Excento będzie dodatkowo rozbudowywać Protolab na terenie Politechniki Gdańskiej o kolejne moduły tematyczne tj. moduł dedykowany sztucznej inteligencji (AI), technologiom kosmicznym oraz technologiom rozszerzonej rzeczywistości (VR). Zachęcamy do śledzenia informacji w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych uczelni.

Przewiń do góry