Przejdź do
15 kwietnia mieliśmy przyjemność wziąć udział w Targach Pracy i Dniu Otwartym Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Wydarzenie odbyło się w wyjątkowej przestrzeni Dziedzińców Fahrenheita i Heweliusza w Gmachu Głównym PG.
Nasze stoisko, które dzieliliśmy z Gdańsk Tech Startup School, było miejscem wielu inspirujących rozmów ze studentami, doktorantami, absolwentami i uczniami szkół średnich. Cieszymy się, że mogliśmy opowiedzieć o możliwościach, jakie daje współpraca z Excento i Gdańsk Tech Startup School, zarówno w kontekście komercjalizacji nauki, jak i rozwoju innowacyjnych projektów technologicznych.
Dziękujemy organizatorom – Wydziałowi Chemicznemu oraz Biuru Karier i Absolwentów PG za zaproszenie i świetną organizację wydarzenia!
W nowej lokalizacji, z nowym wyposażeniem i jeszcze większymi możliwościami – ProtoLab 3 ponownie otwarty! 10 kwietnia 2025 roku odbyło się uroczyste otwarcie laboratorium z udziałem władz Politechniki Gdańskiej oraz Wydziału Elektrotechniki i Automatyki. Nowa siedziba ProtoLabu 3 mieści się w Pawilonie Wydziału EiA przy ul. Sobieskiego 7, budynek 64, poziom 0, pomieszczenie EM-2.
To ważny moment w rozwoju społeczności ProtoLabu – przestrzeni, która od lat inspiruje studentów i pracowników naukowych PG do realizacji innowacyjnych projektów, eksperymentów technologicznych i działań międzywydziałowych. Na Politechnice Gdańskiej funkcjonują trzy laboratoria ProtoLab – każda z tych przestrzeni pełni inną funkcję i uzupełnia się wzajemnie.
Nowoczesna przestrzeń dla innowatorów
ProtoLab 3 to coś więcej niż tylko laboratorium – to przestrzeń do twórczej pracy, współpracy i rozwoju kompetencji przyszłości. W nowym miejscu użytkownicy mają do dyspozycji:
• Elegoo OrangeStorm Giga – drukarka wielkoformatowa do dużych modeli,
• Creality K2 Plus Combo – precyzyjna drukarka idealna do szczegółowych wydruków,
• stół konferencyjny,
• rzutnik multimedialny,
• tablice kreatywne do planowania i prototypowania.
Dzięki temu ProtoLab 3 rozszerza swoje możliwości technologiczne i otwiera się na jeszcze bardziej zaawansowane projekty.
Przestrzeń konstrukcyjna dla zespołu PGRacing
W nowej lokalizacji znalazła się również przestrzeń konstrukcyjna, która do października 2025 roku będzie wykorzystywany do montażu nowego bolidu z napędem elektrycznym przez zespół PGRacing. To wyjątkowa okazja, by wspierać rozwój technologii motoryzacyjnych oraz umożliwić studentom zdobycie praktycznego doświadczenia w pracy zespołowej i inżynierskiej.
ProtoLab – rosnąca społeczność i edukacja technologiczna
ProtoLab to stale rozwijająca się społeczność, przez której progi przewinęło się już ponad 800 studentów i pracowników naukowych. Wspiera użytkowników, poprzez zapewnienie wartościowych i darmowych szkoleń, m.in. z obsługi maszyn ciężkich w ProtoLab 2 w GPNT oraz z obsługi druku 3D. Po ukończeniu takich szkoleń uczestnicy zyskują uprawnienia do samodzielnej pracy z urządzeniami dostępnymi w laboratoriach, co przekłada się na większą swobodę realizacji własnych pomysłów i projektów.
Wszystkie ProtoLaby działające na Politechnice Gdańskiej są obsługiwane przez spółkę celową PG – Excento, która odpowiada za organizację, rozwój i profesjonalne wsparcie użytkowników. Podczas otwarcia głos zabrał Piotr Kaliszczuk, Prezes spółki Excento – „ProtoLaby to nie tylko przestrzeń i sprzęt. To przede wszystkim społeczność, która rozwija się wokół innowacji, kreatywnego myślenia i współpracy. Cieszymy się, że dzięki nowej lokalizacji możemy jeszcze lepiej wspierać studentów i naukowców w realizacji ich ambitnych projektów”.
Po ProtoLab 3 oprowadzał gości i opowiadał o nowoczesnym sprzęcie oraz możliwościach laboratorium Radosław Włudzik, Koordynator ds. Laboratoriów, który na co dzień dba o sprawne funkcjonowanie i organizację działań wszystkich trzech przestrzeni.
Technologie przyszłości na wyciągnięcie ręki
ProtoLab 3 to miejsce, w którym można eksperymentować, prototypować i rozwijać się w wielu interdyscyplinarnych obszarach, takich jak:
W nowej przestrzeni dostępne są również:
Część wyposażenia można wypożyczać, co daje użytkownikom elastyczność i komfort pracy także poza laboratorium.
Podziękowania dla wspierających rozwój ProtoLabu
Powstanie nowej przestrzeni ProtoLabu 3 nie byłoby możliwe bez zaangażowania i wsparcia władz Wydziału Elektrotechniki i Automatyki oraz władz Politechniki Gdańskiej. Dzięki ich decyzjom udało się nie tylko udostępnić nową przestrzeń, ale również doposażyć ją w najnowocześniejszy sprzęt.
Zapraszamy do nowego ProtoLab 3!
Niezależnie od tego, czy jesteś studentem z pomysłem na innowacyjny projekt, członkiem zespołu badawczego, czy po prostu pasjonatem technologii – ProtoLab 3 czeka właśnie na Ciebie! ProtoLab 3 to nowoczesne laboratorium i miejsce spotkań, które wspiera rozwój projektów inżynierskich, badawczych i zespołowych. Zachęcamy studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej do aktywnego korzystania z jego zasobów – od zaawansowanego sprzętu i oprogramowania, przez możliwość szkoleń, aż po przestrzeń do pracy koncepcyjnej i realizacyjnej.
Jako spółka celowa Politechniki Gdańskiej mieliśmy przyjemność uczestniczyć w 17. Konferencji PACTT – największym cyklicznym spotkaniu środowiska zajmującego się skuteczną komercjalizacją nauki w Polsce.
🔹 Ponad 200 uczestników z 75 jednostek PACTT i spółek Porozumienia Spółek Celowych.
🔹 Inspirujące wystąpienia międzynarodowych ekspertów.
🔹 Cenne doświadczenia i wymiana wiedzy z ekspertami PACTT i PSC.
🔹 Gorące dyskusje o przyszłości komercjalizacji wyników badań naukowych.
📍Tym razem spotkaliśmy się na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, by wspólnie wymieniać się doświadczeniami z realizacji projektów uczelnianych i biznesowych.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się od mocnej debaty z udziałem przedstawicieli uczelni, biznesu i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Temat? Realizacja projektów z udziałem uczelni i jak robić to jeszcze lepiej!
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, a wszystkim prelegentom i uczestnikom – za ogrom wiedzy, motywacji i inspiracji, które przywieźliśmy z powrotem do Gdańska!
Już nie możemy się doczekać kolejnej edycji!
3 kwietnia 2025 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w IP & Innovation Day na Politechnice Gdańskiej – wydarzeniu, które zgromadziło naukowców, przedsiębiorców i ekspertów zajmujących się transferem technologii. Była to wyjątkowa okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie komercjalizacji badań oraz ochrony własności intelektualnej.
W trakcie wydarzenia wzięliśmy udział w inspirujących panelach dyskusyjnych, które pokazały różne ścieżki rozwoju innowacji – od licencjonowania technologii, przez tworzenie spółek spin-off, aż po współpracę z dużymi firmami. Nie zabrakło także praktycznych warsztatów, podczas których uczestnicy mogli zgłębić tematykę badania stanu techniki oraz oceny potencjału wdrożeniowego swoich projektów.
Najważniejsze punkty wydarzenia:
✅ Panel dyskusyjny – historie sukcesu technologii rozwijanych na PG, w tym bio-tworzywa, innowacyjnego reaktora do pirolizy oraz współpracy z Grupą Azoty
✅ Warsztaty praktyczne – analizy patentowe i narzędzia do oceny innowacyjności
✅ Speed Meetings – możliwość nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych
✅ Konsultacje z brokerami innowacji – porady dotyczące finansowania projektów B+R
Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia i wspierać dialog między światem nauki, a biznesu. Takie inicjatywy są kluczowe dla skutecznej komercjalizacji badań i rozwoju innowacyjnych rozwiązań.
Dziękujemy organizatorom za inspirujące spotkanie!
Dodaj komentarz