Nowoczesny system autonomicznego lądowania bezzałogowych statków powietrznych (BSP) – rozwiązaniem dla Państwowej Straży Pożarnej

Spółka Solutions 4 Tomorrow (S4T) to młody, kreatywny zespół, który jako pierwszy podjął się rozwiązania problemu społeczno-gospodarczego pn. „System precyzyjnego lądowania na niestabilnej platformie dla jednostki bezzałogowej” zgłoszonego przez Centrum Naukowo Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej. Zespół uzyskał pozytywną rekomendację komitetu inwestycyjnego projektu e-Pionier i tym samym otrzymał dofinansowanie.

Gdański start-up opracowuje system, dzięki któremu autonomiczne lądowanie bezzałogowych statków powietrznych typu dron, będzie możliwe w trudnych warunkach terenowych, na których  prowadzone są często skomplikowane akcje ratownicze.

W precyzyjnym i autonomicznym lądowaniu, zwłaszcza na poruszającym się obiekcie, pomaga nowoczesna technologia nawigacji optycznej, która samoistnie identyfikuje markery, znajdujące się na stacji dokującej. Odczyt z tych markerów pozwala na bardzo dokładne pozycjonowanie się względem stacji dokującej. Dzięki temu dron jest w stanie bardzo precyzyjnie określić jej pozycję i wylądować w tym miejscu, w którym jest to potrzebne.

W przyszłości, jak potwierdza zespół S4T rozwiązanie zakłada również budowę stacji dokującej, w której możliwa będzie autonomiczna wymiana baterii w dronie po wylądowaniu.

Po raz pierwszy z powyższego rozwiązania skorzysta Państwowa Straż Pożarna, jednak tego typu system może zostać wykorzystany również w takich sektorach jak: ratownictwo medyczne, służby straży granicznej, policji czy w sektorze prywatnym.

Pierwszy prototyp został zaprezentowany na targach IFRE Kielce 2018. S4T wraz z firmą Frank Cars przygotował demonstracyjny pojazd dedykowany straży pożarnej z rozwiązaniem S4T wbudowanym w konstrukcję pojazdu. Przygotowany przez S4T dron wykonał wtedy około 30 startów i lądowań z samochodu firmy Frank Cars, bez ingerencji operatora.

Przewiń do góry